Rovnice štěstí

duck-feather-2848964_960_720

Stojím ve svitu zlatavých slunečních paprsků, a i když je začátek listopadu, ještě cítím, jak jemně zahřívají mé zkřehlé prsty a přemýšlím o štěstí.

O štěstí, kterým se snažíme naplnit naše životy.

Vracím se do minulosti a sleduji, do jakých představ jsem své štěstí oblékala.
Myslela jsem si, že najdu štěstí, když budu mít práci, která mě až po okraj naplní smyslem a uspokojením; když budu mít po boku muže, který by mě miloval stejně jako já jeho. Čekala jsem, že spatřím štěstí v polární záři, najdu ho ve svém novém bytě, objevím ho v Norsku, nebo při studiích ve Švédsku, když se dám na jógu, začnu malovat, psát, cestovat,…

Myslela jsem, že štěstí na mě někde čeká.
Všimla jsem si, že když jsem ho dosáhla, uspokojení přišlo, ale jen na okamžik. Po chvíli, zase něco chybělo. Jen kousek. Někdy větší, někdy menší. Kousek, který volal: „Ještě já Ti chybím.“

Dívám se do minulosti a vidím sama sebe, jak běžím v kolečku neustálého chtění a honění se za něčím, co nakonec stejně nebude stačit. Protože tohle není ono vznešené dosahování životních cílů, ale určitý vzorec myšlení, jehož poselstvím je vyhledávat trhliny na tom, co už samo o sobě dobré je. Trhliny, které říkají, že to nestačí. Trhliny, z jejichž dna vyvěrá protivná, stálá a plíživá nespokojenost.

Najednou mi to dochází. Můžu zůstat a běžet dál za štěstím, které mě stejně vždycky o kousek předběhne.

Štěstí není venku a přece všude je.
My sami jsme tím, kdo rozhoduje, zda ho budeme cítit, vnímat a pustíme ho k sobě, nebo zda propadneme tíze z nedosažitelnosti té prchlivé mušky jedné zlaté.

Dosahovat štěstí nebo ho nalézat?

Urvat ho kus v něčem, co představuje materiální svět nebo být přítomní v dynamickém procesu, který nás neustále vyzývá k vděčnosti a k životu v okamžiku?

Rovnice štěstí přestává být hledáním oné neznámé, která chybí k vyřešení.

Ono totiž vůbec nejde o vyřešení…

Je to úkol pro každý nový dnešek.

Uvědomit si, že UŽ nic nechybí.

Nikola Hauserová
S láskou a zájmem se věnuji koučování. Bezpečně vás provedu horským terénem vaší zvolené cesty za sebepoznáním. Ráda s vámi objevím dary a možnosti, které v sobě skrýváte, abyste mohli svůj život tvořit k obrazu svému. Přečtěte si můj příběh.
Komentáře