KOUČINK

Co čekat od práce s koučem? 

Místo definic z knih ráda používám metaforu kouče jako horského průvodce.

Horský průvodce je kvalifikovaná osoba, která má zajistit bezpečný pohyb jednotlivce nebo skupiny v horském terénu. I kouč je takovým průvodcem, který je dobře (tedy kvalifikovaně) vybaven k tomu, aby vás bezpečně provedl „horským terénem“ vaší zvolené cesty

S koučem se můžete sejít na samém úpatí hor, nebo dole v tmavém údolí. Podáte si ruce, usmějete se na sebe a pak mu ukážete, na jakou horu se chcete dostat. Kouč má s sebou celý batoh užitečných pomůcek, které se vám cestou nahoru budou hodit. A bude vám je nabízet tak, aby Vám co nejvíce pomohly ve vašem putování. Bude pro něj v pořádku, pokud je přijmete, ale stejně pokud je odmítnete. Uznává váš čas a vaši volbu. Vy řeknete, kterou cestou nahoru chcete jít, jestli tou nejrychlejší, nejdelší, nejnáročnější, nejjednodušší. Fajn, řekne kouč. Popadne batoh a jde vedle vás cestou, kterou jste sami zvolili.

Kouč vás však nahoru neodnese, nebude Vám radit, co je dobré a co je špatné. Dokonce nebude ani hodnotit to, co se rozhodnete udělat. Absolutně věří, že vše, co potřebujete, už ve vás je. Věří, že jste schopni dojít na vrchol vlastními silami.

Kouč je s vámi proto, aby vám pomohl se rozhlédnout, abyste lépe viděli a vnímali, co je před vámi, ale i to, co je za vámi. Co všechno už jste zvládli překonat. Pomůže vám podívat se, kdo další kráčí vedle vás a věří ve vás. Kouč vám pomůže odstranit mlhu a nejistotu, ve které se někdy ocitnete a vyjasnit směr. Bude při vás, když budete na pochybách, jestli to zvládnete. A bude tam i v případě, že se samým vyčerpáním ocitnete na dně svých sil. 

A jak kráčíte nahoru krok za krokem vlastní prací, sílíte, vaše vůle je s každým krokem pevnější, vaše radost je s každým přiblížením větší, učíte se novým dovednostem, a příště už na podobnou horu vylezete sami a mnohem snadněji, protože už víte, jak na to.

Pro koho je koučink vhodný?

Pro každého, kdo
chce vzít život do svých rukou, i když zrovna neví, jak vlastně...
cítí, že potřebuje změnu...
chce se stát člověk, kterým si vždy přál být...
je zvědavý a rád objevuje své další možnosti...

Jaké téma se hodí na koučování?

Mí klienti za mnou nejčastěji chodí, když

chtějí své zlozvyky vyměnit za nové prospěšnější návyky...
nevědí, jak dál a co se životem…
cítí, že jim v životě něco chybí a chtějí najít, co to je…
jsou na roztrhání a neví, jak to zařídit, aby měli čas na všechno, co potřebují…
chtějí v životě udělat trvalou změnu…
chtějí zapracovat na svém sebevědomí…
hledají svou ideální práci…
chtějí svému volnému času dát smysl...
mají velké cíle, ale neví, jak jich dosáhnout…
chtějí porozumět tomu, co se jim právě děje…
chtějí se vypořádat se svým strachem…
žádné téma nemají, ale chtějí na vlastní kůži zjistit co je to koučink...

Jak setkání probíhá, s čím pracuji, KDY a KDE?

Při našem prvním setkání si společně ujasníme, jaké téma vás zajímá, kam byste se rádi dostali a čeho chcete dosáhnout.

Zjistíme také, jestli si vzájemně vyhovujeme lidsky a chceme spolu dále spolupracovat.
Pokud se dohodneme na další spolupráci, budeme se potkávat jednou za 3 až 4 týdny dle vašich možností a
potřeb.

S každým klientem se domlouvám zcela individuálně.

Koučovací schůzka trvá zpravidla 60 minut.

Pro konkrétní způsob práce se rozhoduji až na místě při práci s klientem dle tématu a klientova naladění.
Nejčastěji při práci s využívám formu rozhovoru, ale ne vždy zůstáváme jen u něj. Využíváme moudrost těla, emocí, fantazie, podvědomí a pracujeme v prostoru.

Mým záměrem je, aby Vás práce bavila a k tomu navíc byla hodnotná.
V současné době si se mnou můžete domluvit schůzku v Liberci.

Reference

Niki jsem poznala před několika lety v rámci vysokoškolského života a dodnes jsem za tuto skutečnost velmi ráda. S koučinkem jsem již předchozí zkušenosti měla, a tak jsem zhruba věděla, co mohu od tohoto setkání očekávat. Tématem našeho setkání se tak stala především diskuze o uspořádání vlastního času do přijatelné podoby pro mé vlastní spokojené bytí a pocit vzrušení a zároveň obav z dočasné nejistoty o zdárném průběhu mého začínajícího těhotenství. Nejkrásnější na celém koučování od Niki je prostě ten samotný fakt, že při něm trávíte čas právě s NÍ. ONA je bytostí zdravě sebevědomou, chápavou a tak pozitivně naladěnou, že jen její přítomnost dokáže být pro mnohé řešením všech zdánlivě neřešitelných problémů. Toto setkání jsem osobně brala jako napůl přátelské a napůl profesionální, protože i když Niki neznáte osobně, během celého sezení Vás pravděpodobně ani nenapadne, že se „svěřujete úplně cizímu člověku“. V její společnosti se budete cítit uvolněně a naprosto bezpečně a věřím, že s její pomocí si budete velmi brzy jisti i sami sebou. Niki dělá přesně to, co dělat má – neřekne Vám, co máte dělat – jen Vám ukáže širší pohled na věc, díky kterému nakonec zjistíte, že Vy sami to nejlepší řešení vlastně už dávno víte…     A tak jsem v současnosti snad ještě šťastnější než ve všech svých šťastných životních fázích, které se u mě střídají jedna za druhou – jsem šťastná v manželství, jsem šťastná za úspěšné ukončení vysokoškolského studia, jsem šťastná za svou báječnou práci, která mě naplňuje, jsem šťastná ve svém šestém měsíci těhotenství, jsem šťastná z dokončující se rekonstrukce domu a jsem šťastná, že mám ve svém životě tolik báječných lidí, mezi které řadím právě i Niki. Jsem prostě šťastná… Takže díky!

Petraučitelka, 26 let

Když se Niki stala mým koučem, věci v mém životě se daly více do pohybu. Začal jsem dostávat hodně dárků, přičemž, tím kdo dává jsem já, a zdroj, ze kterého čerpám, je mé vlastní nitro. Možná si řeknete: „Tak k čemu tedy potřebujeme kouče, když všechno víme a máme?“ Někdy se zdá, jako bychom k našim darům neměli přímý přístup. Například nejsme spokojeni s tím, jak žijeme a chceme to změnit. Ale vlastně ani nevíme, k čemu by ta změna měla směřovat nebo jak změny dosáhnout. A tak může pomoci, když nám někdo nastaví zrcadlo a my máme možnost podívat se na věci jinak, než jsme zvyklí. Máme tak možnost objevit něco nového nebo se prostě jen tak zastavit a zorientovat. S tím „zrcadlem“ to Niki umí skvěle. Jako klient se při spolupráci s ní cítím bezpečně a uvolněně, což mi dovoluje být otevřený. Koučink s Niki mě přivedl k uvědomění a přiznání si svých nejdůležitějších potřeb. Dost mě to podpořilo v tom, zvednout zadek ze židle a jít do akce. Uskutečňuji věci, které jsem řadu let odkládal. To, co dělám, jsou naprosté drobnosti, které ale vedou k těm zásadním krokům. Jedině když jdu do akce, mám šanci dotknout se pravé podstaty a zjistit, jak se věci opravdu mají. Často jsem vzhlížel k vysokým cílům, pro které jsem nevnímal krásu, jenž mám kdykoli na dosah ruky. Po našich sezení přišlo pár aha momentů, kdy jsem si uvědomil hodnotu a sílu toho, co prostě je, právě teď. Já jsem vlastně od Niki vůbec nic nového nezískal! Jen lépe cítím to, co mám, co jsem. A to je pevný základ, o který se lze kdykoli opřít, když chci pohnout světem. – Tedy minimálně tím svým. Díky Niki!

Tomášprojektový manažer, 36 let

Koučování od Nikči je pro mne první zkušeností s touto metodou a jsem nadšená. Nikča se umí bleskově vypořádat s jakýmkoliv návrhem tématu na danou hodinu koučování, umí využívat spoustu metod a vybírá tu, která mi v danou chvíli s tématem pomůže nejvíce se posunout. Působí na mě vždy naprosto pohodově, vždy usměvavá a s optimismem v žilách. Řešily jsme spolu jak téma pracovní, tak osobní. Díky koučinku s Nikčou jsem si dokázala pojmenovat mou ideální práci a díky jedné z Nikčou vybraných metod i sepsat na papír přesné věci, které daná práce má mít. V osobních tématech jsem si díky Nikče uvědomila spoustu věcí, které jsem měla někde v podvědomí schované, ale neuměla je pojmenovat. Tím, že Nikča působí naprosto přirozeně a stále usměvavě, dokázala jsem se jí otevřít a přijít si na hodně věcí sama o sobě. Při posledním koučování jsme využily imaginaci při řešení tématu ideálního bydlení, po této metodě jsem otevřela oči s naprostou jasnou představou ukotvenou někde za svými víčky a s úsměvem a pocitem odpočatosti. Koučování probíhá občas přes skype, ale myslím, že Nikča je tak šikovná, že ani toto neubírá na kvalitě její práce.

Dášaadministrativní pracovnice O2, 27 let

Musím se přiznat – když jsem se poprvé dozvěděla, že kouč tu není od toho, aby dával rady, ale navedl klienta k tomu, aby si řešení problému našel sám, byla jsem trošku v rozpacích, jak to bude probíhat a jestli je to pro mě to pravé. A zatím mohu s jistotou říct, že je. A to hlavně díky skvělé kamarádce a koučce Niki, která už od první chvíle svým optimismem a úsměvem naladí člověka na správnou vlnu a sezení s ní je velmi příjemné i přesto, že se bavíme o citlivých a ne vždy příjemných věcech. Co mi hodně pomáhá a vážím si toho je, že vždy zopakuje, co řeknu a tím mi dává pocit, že jsem vyslyšena a že mi rozumí. Vždy dohlíží i na to, že já sama si zapisuji důležité věci, které během sezení probereme a to je pro mě hlavně zpětně velmi důležitá motivace a připomenutí. Niki ve mě dokáže vzbudit pocit, jako bych někdy mluvila sama k sobě v zrcadle – velmi upřímně a bez okolků se na sebe a svůj problém podívat a najít řešení. A to je to důležité, čeho si cením, protože s kamarádkou si promluvit může každý, ale tohle je jako mluvit s kamarádkou a hlavně sám se sebou zároveň. Zatím vidím velmi pozitivní výsledky a na sezení s Niki se vždy moc těším a děkuji.

LindaVŠ studentka, 25 let

S podobným typem rozhovoru jsem doposud neměla moc zkušeností. Mínění dnešního světa, že mluvy je dost – málo je činů, je pravdou, avšak někdy k pomoci a „uzdravení“ postačí si prostě jen popovídat – tedy učinit krok a rozhoupat se jít si „popovídat“. Tento rozhovor však není jen popovídání si u kafe. Je to cesta k hledání poznání. Myslím si, že podstatnou část úspěchu takového rozhovoru tvoří osobnost kouče. Jeho či její schopnosti, dovednosti, vcítění, oční kontakt a něco, čemu říkám společné naladění. Přesně tyto vlastnosti Nika má. Člověk mnohdy říká nepříjemné a negativní osobní prožitky, které často nejsou příjemné sdělovat, ať je to sebelepší přítel či známí. Nika v těchto situacích vyzařuje naprosté vcítění a pochopení. Navíc stále pomocí opakování ujasňuje problém nejen pro svůj přehled, ale i jako další vodítko pro uvědomění klienta. Pro všechny, kdo hledají někoho, kdo jim pomůže najít řešení problémů, hledat svou vnitřní pravdu či pro ty, kdo chtějí poznat sebe – doporučuji koučku Niku.

Janapracovnice odboru sociálních prací, Krajský úřad Libereckého kraje, 27 let

Niki znám už delší dobu a vím, že je to optimistický člověk, který už jen svou přítomností dokáže nabít pozitivní energií. Proto jsem neváhala přijmout její nabídku „koučinkové ochutnávky“, která navíc přišla v pravou chvíli. Rozhovor a pokládané otázky mě přiměly zamyslet se nad věcmi, které by mne samotnou nenapadly, uspořádat si myšlenky, uvědomit si, co ve své situaci vlastně chci a jak toho můžu dosáhnout. Celá schůzka byla velice příjemná, odcházela jsem s motivací a dobrým pocitem.

KláraVŠ studentka, 25 let