Jak využít energii podzimu k vnitřní inventuře

Tvořím se

S ustupujícím sluncem nás podzim vybízí k vyhledávání chybějícího tepla a světla, a tak je přirozené, že se stahujeme do saun, čajoven, kaváren, ke krbům nebo prostě jen domů pod chumlavou peřinu, kde nám společníka dělá dobrá kniha a káva.

Poté, co příroda vydá plody léta a rozzáří svět skvostnou paletou barev, se začne postupně halit do sebe. Životadárná energie se stahuje ke kořenům. Navenek to vypadá možná trochu smutně, květiny nás přestávají oblažovat svou krásou a vůní a stromy se pohybují v tónech nevýrazné šedi. Ve skutečnosti se to důležité děje uvnitř – energie se uchovává uvnitř.

Procesy, které se dějí v podzimní přírodě mi jsou velkou inspirací a návodem, jak pracovat se svou vnitřní energií. Je to čas dozrávání a naplňování.

Co ve mně dozrává Čeho čas se naplnil

V přírodě se odehrává změna zvenku dovnitř. Pro člověka je to vhodné období zpomalit a jít v rytmu s přirozenými cykly. Přenést pozornost z vnějšího světa do toho vnitřního. Věnovat stejnou energii a péči vnitřní inventuře, jako ji věnujeme předvánočním úklidům. Proč uklízíme své domy? Chceme je zbavit prachu, vyhazujeme to, co už nepotřebujeme, co nám nedělá radost, a především chceme vytvořit prostor, kde se budeme cítit krásně my i ostatní.

Vnitřní svět je místo, ve kterém žijeme bez ohledu na tom, kde jsme. 

Je to domov, který máme uvnitř sebe. Věnujme mu stejnou péči a lásku, abychom se v něm cítili dobře, jako ji věnujeme svým bytům, domům, autům, …

Jak na to? Běžte dovnitř a rozhlédněte se. Ptejte se sami sebe na důležité otázky vašeho života a hledejte své odpovědi. Buďte k sobě laskaví a poctiví. Vyčistěte místa, která vám ubližují a berou chuť do života, vyhoďte, co už nepotřebujete a přineste naopak to, co vám udělá radost.

Několik otázek pro vaši inspiraci:

Kde právě teď se v životě nacházíte? Jak vám tam je?

Čeho čas se ve vašem životě naplnil? Co potřebujete nechat odejít?

Ubíráte se směrem, kterým chcete jít?

Co a kdo vám dělá radost? Dokážete ji přijmout a předat dál?

Co na sobě máte rádi?

Co zanedbáváte a snažíte se dělat, že to nevidíte?

Čeho je konec novým začátkem?

Co zanedbávám a snažím se dělat, že to nevidím

Často s takovými otázkami, nebo spíše odpověďmi na ně, může přijít smutek. Není však potřeba se mu vyhýbat, je to přirozená emoce, která se objeví, když si uvědomíme, že musíme udělat ve svém životě změnu nebo když zjistíme, že něco důležitého končí. Dejte smutku prostor, přijměte ho jako přirozenou součást vašeho prožívání a nebojte se ho projevit. Mluvte s ním, sdílejte své starosti s jinými, vypište to ze sebe, vyplakejte a nechte ho vámi volně projít. Uvolníte uvnitř sebe prostor, který bude připraven, aby mohl být naplněn něčím novým.  

autumn-2900166__340

Minulý týden proběhl první večer v duchu Tvořím se. Lidé s různými příběhy a v odlišných životních etapách se sjeli z Frýdlantu, Mladé Boleslavi, Prahy i nejbližšího okolí do Liberce, abychom se k tomuto tématu společně potkali v prostředí solné jeskyně. Bezpečný kruh volného sdílení nám poskytl prostor se zamýšlet, ptát se sami sebe, ale i jiných. Někteří z nás možná zjistili, že si některé otázky budou muset pokládat delší čas, aby na ně našli odpovědi, jiní nahlas vyslovili to, co sami před sebou skrývali a někteří se nechali obohatit rozmanitostí odlišných názorů a vhledů.

Ať tak, či onak, shodli jsme se, že se potkáme znovu v úterý 27. 11. 2018. Přijďte to s námi prožít také.

Druhý večer Tvořím se a jeho nové téma už se chystá…

Nikol

Nikola Hauserová
S láskou a zájmem se věnuji koučování. Bezpečně vás provedu horským terénem vaší zvolené cesty za sebepoznáním. Ráda s vámi objevím dary a možnosti, které v sobě skrýváte, abyste mohli svůj život tvořit k obrazu svému. Přečtěte si můj příběh.
Komentáře