Intuitivní promlouvání aneb Jak často pracuje tvá autocenzura?

IMG_20170709_131617

Barevný hrot pastelky se dotkne bílé plochy papíru a ty bez předem promyšleného vedení necháváš ruku, ať tvoří a maluje obrázek, který si předem nenaplánoval. A když je dotvořeno, hledáš v něm odpovědi na otázku, která padla ještě před samostatnou kresbou, nebo možná nacházíš paralely k tvému životnímu tématu, reflektuješ obrázek ve vztahu k událostem či situacím, které provázejí tvůj život…

To je intuitivní kresba. Na Ulitě jsme si vyzkoušeli, že existuje mnoho způsobů, jak nechat na povrch vystoupit své vnitřní moudro. Skrze pohyb jsme promlouvali s tělem, zpívali jsme, ladili se na svůj vnitřní hlas, vyjadřovali jsme se pomocí kresby, mandal, rytmů, ale také intuitivním písmem…

Písmo jsou vaše slova zachycená na papíru. Intuitivní psaní je bezpečné psaní. Je to psaní z hloubky vás samých. Způsob, jak odpustit tíživé myšlenky z hlavy, jak si srovnat rozbouřené emoce, jak získat nadhled a perspektivu, jak pomalu a postupně otevírat téma, které aspiruje na tíživé tabu. Intuitivní psaní je jedním ze způsobů, jak život projasnit, jak nacházet své vlastní rady, jak si lépe uvědomovat. Je to způsob, který nás dostává k sobě samým.

20428222_1640105516022038_14934271_n

Jak často pracuje ve vašem životě autocenzura?

V intuitivním psaní položíte tužku k papíru, nebo prsty na klávesnici, a necháte to rozběhnout. Bez tématu, bez ladu a skladu nebo s jasným zadáním, otázkou, metodou a technikou.

Dokážete si sami poradit?

Jak často se obracíte sami k sobě?

Znáte dobře své zdroje? Své silné pozitivní stránky?

A jak dobře znáte své Stíny? Už jste se jim podívali do očí nebo před nimi uhýbáte, zavíráte je do pomyslných skříní pod zámek a závoru k tomu?

Jak dobře znáte sebe? Své pocity, emoce?

Zmítají Vás, prostupují Vás skrz na skrz a vy jste schopni je vidět až když pominou, nebo si je uvědomujete, když se dějí?

Na kolik vnímáte sebe a svět kolem vás?

Pohlcují vás vaše myšlenky nebo se vám daří si je prohlédnout z venku?

Víte, jak se sami na sebe napojit?

Způsoby jsou různé, to podstatné však zůstává stejné.

Své odpovědi nemusíte stylizovat pro oko čtenáře, píšete je pro sebe samé. Píšete je proto, že už samotná cesta vyjádření se stává cílem. Píšete sami pro sebe a ze sebe. Autocenzura tu nemá žádný smysl.

Při intuitivním psaní se vám nemůže stát, že se ztrapníte, že někomu ublížíte, budete vypadat blbě, hloupě, zranitelně, nedůstojně. Říká se, že papír unese všechno, a je to svatá pravda. Pokud se dokážete vyjádřit papíru, dokážete postupně otevírat téma, které vás trápí a stravuje vás zevnitř.

 Intuitivní psaní mi pomáhá, jak nevytvářet černé díry, které se živí mou vlastní energií. Psaní mi pomáhalo a pomáhá zpracovávat bolesti, být sama sebou, zlobit se, plakat nad papírem a moci se vyjádřit. Všechno, co jsem potřebovala, jsem pomocí psaní dostávala ven.

Jenže zpracování bolesti a trápení je jen jedna část.

Sami sebe se můžeme ptát a sami pro sebe a ze sebe odpovídáme. Objevujeme svoje radosti, své zdroje, vlastní rady, moudra a své sny. Objevujeme to, co chceme a potřebujeme my sami a ne to, co nám radí druzí. Na kladení otázek je skvělé koučování.

20428288_1640105239355399_1234204618_n

Koučování a psaní jsou mé dvě velké lásky, které mi pomohly v době, kdy ze mě byla smutná hromádka neštěstí, která jediné co měla, bylo rozhodnutí, že takhle už to dál nejde a je potřeba se sebou něco dělat. A tak jsem intuitivně, bez nějakého konkrétního plánu, začala kombinovat obojí.

Psala jsem, abych se svěřila a sama sebe jsem se ptala, abych se dozvěděla, jak dál, co potřebuji, co chci, jakou chci změnu, jak si mám poradit se svým strachem, jak se mám utěšit, v čem jsem silná, kde se chci rozvíjet, jak si odpustit,…

Techniky intuitivního psaní navíc pomáhají k navyšování vnímavosti, ať směrem dovnitř, tak ven. Pokud chceme v životě začít něco měnit, musíme si nejprve všimnout toho, v čem se necítíme dobře. O čem nevíme, co ne-vnímáme, nemáme ve svém vědomí, nemůžeme ani změnit. Vnímavost je totiž jako světlo.

Co vnímáme pro-světlujeme, co nevnímáme zůstává ve tmě.

Je vůbec možné změnit to, co ani nevidíme/neslyšíme/necítíme?
Odpověď určitě znáte, že?

Nemusíte být spisovatelem, abyste mohli intuitivně psát. Stejně tak nemusíte být malířem, abyste namalovali intuitivní kresbu. Bezpochyby se umíte vyjadřovat a bez pochyby umíte psát. To stačí. Vlastně ne, nestačí! Je tu přeci ještě to nejzásadnější – musíte chtít. Vaše rozhodnutí, zanícení a aktivita jsou zcela zásadní. Intuitivní psaní není samospásné. Nejlépe totiž funguje, když se prostě dělá. Jenže to je tak se vším, že?

Ale pozor!

Nechystejte se na objevy! Ve vší té snaze něco objevit, by vám totiž mohly uniknout.
Oddejte se s chutí procesu, tvořte ze sebe, buďte (v přítomnosti) a objevy se dostaví sami.

z ulity

„Každá trvalá vnitřní proměna vyžaduje čas a úsilí a je k ní potřeba hodně vytrvalosti…Vychutnej si proces rozvíjení tvé vlastní osobnosti a osobního růstu. Ironií je, že čím méně se budeš soustřeďovat na výsledek, tím rychleji se dostaví.“
Marlo Morgan

Chcete si to vyzkoušet?

Nachystala jsem pro vás dáreček!

Tři jednoduché techniky intuitivního psaní do všedního dne!

Chcete je?

Tak TADY JSOU!

Chcete si to nejen vyzkoušet, ale chcete od toho víc? Opravdu poznat, co intuitivní psaní může přinést do života (a co z něj může odnést)? Prozkoumejte to tady! Vytvořila jsem pro vás Dlouhodobý kurz intuitivního psaní, na kterém se budeme osm měsíců věnovat tomu, abyste se dopsali k sobě samým.

Nikol

Nikola Hauserová
S láskou a zájmem se věnuji koučování. Bezpečně vás provedu horským terénem vaší zvolené cesty za sebepoznáním. Ráda s vámi objevím dary a možnosti, které v sobě skrýváte, abyste mohli svůj život tvořit k obrazu svému. Přečtěte si můj příběh.
Komentáře